KAIP FORMUOJASI NETAISYKLINGAS SĄKANDIS?

  • Vaikystėje susiformavę netinkami įpročiai gali lemti blogą sąkandį. Prie to gali prisidėti ilgai trunkantis nykščio čiulpimas, čiulptuko ar buteliuko naudojimas.
  • Kitas labai svarbus veiksnys yra tai, kaip vaikai kvėpuoja. Jei maži vaikai kvėpuoja pro burną ir nuolat laiko ją atvirą, tai gali turėti labai didelių pasekmių žandikaulių, veido ir kvėpavimo takų vystymuisi.
  • Laiku neprotezuoti dantys ankstyvo danties/-ų netekimo ar danties išrovimo atveju gali pasireikšti kitų dantų padėties pakeitimu ir atsiradusiu netaisyklingu sąkandžiu.
  • Gali būti genetiškai paveldėtas.
  • Netaisyklinga dantų padėtis (kreivi, pasisukę dantys) gali lemti blogą sąkandį.

PROBLEMOS DĖL NETAISYKLINGO SĄKANDŽIO

Lietuvoje netaisyklingą sąkandį turi apie 60 proc. žmonių. Tiesūs ir iš pažiūros gražiai atrodantys dantys dar nereiškia, jog sąkandis yra taipogi taisyklingas. Daugelis mano, kad breketai ir ortodontinis gydymas yra skirti dėl geresnio estetinio vaizdo. Tačiau ortodontinis gydymas ne tik pagerina šypsenos estetiką – jis taip pat padeda pagerinti bendrą sąkandį.

Dantys yra raumenų ir sąnarių sistemos dalis, kuri turi didelės reikšmės galvai, kaklui ir kitoms kūno dalims. Kadangi viskas žmogaus kūne yra susiję, blogas sąkandis gali sukelti problemų, apie kurias net nepagalvotumėte. Pavyzdžiui, dėl per daug susigrūdusių dantų gali dažnai skaudėti galvą.

Pagrindinės problemos, kurios atsiranda dėl netaisyklingo sąkandžio:

  • Dėl netaisyklingo sąkandžio gali kilti didelis pavojus, kad ilgainiui žandikaulis gali būti pernelyg apkrautas. Naujausiais mokslo tyrimais nustatyta, kad netaisyklingas sąkandis yra maždaug pusės kraniomandibuliarinės disfunkcijos (KMD) simptomų priežastis (pvz., jis sukelia žandikaulio sąnario skausmus arba žandikaulio traškesius).
  • Neteisingai išsidėstę dantys sudaro papildomos ertmės, kuriose gali kauptis maisto dalelės, apnašos ir bakterijos. Dėl to gali atsirasti dantenų ligų, kurios pasireiškia dantenų skausmu, kraujavimu, uždegimu, o kraštutiniais atvejais – burnos infekcijomis ir dantų netekimu.
  • Jei nešiojate dantų protezus, dėl blogo sąkandžio prie alveolinės ataugos jie gali nusidėvėti, todėl gali atsirasti žaizdų, o galiausiai dantų protezai nebetiks.
  • Blogas sąkandis gali lemti prastesnę artikuliaciją, todėl paciento kalba gali būti sutrikusi ir nelabai aiški.
  • Gali pakisti veido forma, asimetrija (jis tampa per daug įgaubtas arba išgaubtas).
  • Apsunkintas kvėpavimas (žmogus gali knarkti, suprastėti poilsio kokybė, jaustis nuovargis).

SĄKANDŽIO GYDYMAS

Netaisyklingam sąkandžiui atsatatyti gali padėti gydytojas odontologas ir gydytojas ortodontas, Gydymas trunka atsižvelgus į tai, kiek ši problema yra įsisenėjusi, ar nėra pažeisti žandikaulio sąnariai.

Kuo anksčiau bus imtasi sąkandžio korekcijos, tuo geresni bus rezultatai. Tėvai turėtų atidžiai stebėti savo vaikų dantų būklę. Rekomenduojama, kad vaikai pirmą kartą pas ortodontą apsilankytų sulaukę septynerių metų. Vaikui augant ortodontas gali pastebėti problemas ir jas ištaisyti. Dažniausiai gydoma funkciniais ortodontiniais aparatais. Gydymas trunka apie 1,5 metų.

Vyresniems nei 13 metų pacientams sąkandžio gydymui yra naudojajami breketai ar kapos. Esant stipriam dantų nudilimui, jų aukštis ir forma atstatomi plombomis. Jei netaisyklingo sąkandžio atvejis yra sudėtingas, gydytojas–ortodontas siunčia konsultuotis pacientą pas burnos, veido ir žandikaulių chirurgą.

Kviečiame leisti mūsų klinikos gydotojams įvertinti Jūsų sąkandžio sutrikimų požymius, simptomus ir jų rizikas, bei gauti rekomendacijas kaip atlikti gydymą. Mūsų klinika ortodontoniam gydymui pasitelkia partnerius, rinkos lyderius Ordoline, UAB ortodontus. Todėl nedelskite ir užsirašykite artimiausiam vizitui.

Registruokitės vizitui


    Vizito laikas: